Handverktyg
t.ex. Spärrhandtag Set, mutterdragare & momentnycklar
Garageinredning
t.ex. Enklat modul och kompletta paket
Lyftutrustning
t.ex. Bälgdomkrafte, växellådslyftar & alm domkrafte
Verkstadspressar
t.ex. 30T, fotpedal & pressdornsats
Diverse
t.ex. Induktionsvärmare, TPMS & Spilloljetunna
Lyftbord
t.ex. 1000kg, 2000kg eller som önskat
Tillbehör till däckmontering
t.ex. Däckfett, däckventiler och däckreparation
Tillbehör till billyftar
t.ex. Hydraulolja, fett och LED-lampor
Tillbehör till balansering
t.ex. Balanseringsvikter, MC-kit och verktyg
Golvfärg
t.ex. Epoxifärg, ugnstorkad sand och målning utrustning
Tillbehör till inredning
t.ex. Krokar, hållare för sprayburkar och hyllor
Reservdelar
t.ex. Sensorer, kontakter och säkringar
Reno kompressor 2 hk - 50 L
Beställ innan 13.00 och vi skickar samma dag
2 cylindrar - tyst Automatisk start/stopp Inkl. 2 luftkopplingar för snabb anslutning Max. tryck 10 barCE-godkänd
ex. moms
Information:
Alla leveranser levereras med lastbil, så det är krav på tillgångsförhållandena är i orden och att godset kan avläses på fast underlag.
OBS: 4-pelarlyftar kan grunda deras storlek, inte avläses på fast underlag utan brug av gaffeltruck. Därför är kundens ansvar, där är en gaffeltruck tillgänglig på leveransadressen.
Leveranstid:
Har du genomfört din beställning innan kl. 13.00 (vardagar) och valt att dina varor ska leveras hos dig, så kommer dessa bli packade och skickade samma dag. Därför kommer du i regel att ta emot dina varor inom 3-5 vardagar.
Leveranspris:
Hämtning av varor:
Önskar du att hämta dina varor på vårt lager i Billund kan detta göras så snart beställningen är genomförd på hemsidan. Det är dock viktigt att du kontaktar oss innan och bestämmer när du gärna vill hämta dina varor. Ring 040-60 60 680.
På Nimalift har du också möjlighet att hämta din beställning direkt på vårt lager, i Billund.
När vi väljer pickup vill vi alltid veta när du kommer, så vi har möjlighet att packa din beställning i förväg. Ring 040-60 60 680
Varor måste samlas in på kontorets öppettider, som är Mån - Tors från 8.30 till 16.30 och Fredag från 8.30 till 15.30.
Vi har naturligtvis också möjlighet att hjälpa till med lastning av maskinerna med vår gaffeltruck.
Nimalift.seKløvermarken 117DK-7190 BillundOrg.nummer: SE5020813795E-mail: info@nimalift.se
Uppmärksamhet: e-post besvaras inom 12 timmar / vardagar
Öppettider:
Lager/Showroom:Mån - Tors: 08.30 - 16.00Fre: 8.30 - 15.30
Telefon:Mån - Fre: 08.00 - 18.00
Tel: 040-60 60 680
Även om vi gör allt vi kan för att ta många bilder, göra beskrivningar och videor av våra produkter, kan det vara trevligt att se maskinerna i verkligheten.
Därför kan du både se och prova våra maskiner i vårt showroom i Billund.
Udfyld dine kontaktoplysninger, så giver vi dig et Facetime kald og demonstrerer maskinen og svarer på dine spørgsmål
Har du frågor?
Ring Morten 040-60 60 680
Letar du efter en av de bästa kompressorerna på marknaden? Det här är exakt de vi säljer här på Nimalift. Vi har ett stort urval av kompressorer från Reno, som har tillverkat dessa maskiner sedan 1952. Reno vet därför hur man bygger en kompressor så att den är hållbar, effektiv och lever upp till sina specifikationer.
Här på vår hemsida hittar du de mest sålda modellerna från Reno. En av de bästsäljande kompressorerna från Reno är denna 50 L kompressor med en 2 hk 400 V motor, vilket är en bra liten kompressor som inte behöver tankinspektion.
Motor: 2 HK
El-anslutning: 400 V
Hastighet: 1075 varv/min
Slagvolym: 255 L/min.
Fri avgiven luftmängd: 126 L/min.
Antal cylindrar: 2 st.
Max. tryck: 10 bar.
Behövs: 10 Amp säkring.
Ljudnivå: 85 Db.
Tankstorlek: 50 L
Längd: 815 mm
Bredd: 350 mm
Höjd: 690 mm
Paketdimension: L: 1100mm - B: 470mm - H: 990mm
Vikt: 45 kg
Reno artikelnr.: 4116000311
Vi har samlat en rad upplysningar som gör det enkelt för dig att välja rätt kompressor som passar till det du ska använda den till. Med dessa upplysningar vill vi ge dig en inblick i vad du ska veta, vara uppmärksam på samt vilka fördelar och nackdelar som finns med Reno 50 L 2 hk.
Det finns både kolvkompressorer och skruvkompressorer. Dessa två typer av kompressorer har var sitt syfte, fördelar/nackdelar och pris. En kolvkompressor används av små verkstäder och i lantbruksmässiga sammanhang medan en skruvkompressor används inom industrin.
En kolvkompressor används i sammanhang där det ska användas luft då och då medan en skruvkompressor används till att avge konstant luftflöde så produktionen kan hållas igång.
När du ska välja en kompressor är det också bra att veta att en kolvkompressor högst kan användas 50% av tiden, medan en skruvkompressor kan köras 90-100 % av tiden. Därför har en skruvkompressor inte nödvändigtvis en tank men det har en kolvkompressor. Denna tank ska kunna innehålla luft nog så att kompressorn kan arbeta i exempelvis 4 minuter och sedan kyla ned motorn i 4 minuter.
Priset på de två typerna av kompressor ligger på ett par tusen för en kolvkompressor respektive ett par hundra tusen för en skruvkompressor. I vårt urval hittar du endast kolvkompressorer men har du behov av en skruvkompressor är du välkommen att kontakta oss då vi också är förhandlare av dessa.
Reno 50 L 2 hk är en mindre kompressor från Reno som i de flesta fall används till antingen små luftuppgifter eller på en klargöringsverkstad. Den levereras också med hjul tillverkade i hårt gummi som är punkteringsfria. Dessutom följer också en regulator med.
Det är en mycket populär liten kompressor då den är perfekt till småuppgifter där det ska levereras en förnuftig mängd luft. Dessutom är den väldigt enkel att flytta runt.
Motorn i Reno 50 L 2 hk
Cylindern i Reno 50 L 2hk
Tanken i Reno 50 L 2 hk
Fördelar
Nackdelar
Det är alltid bra att sätta dig in i diverse saker när du ska köpa en kompressor. Det vill vi väldigt gärna hjälpa dig med så att du i slutändan köper helt rätt kompressor. En av sakerna som vi lärt oss av bitter erfarenhet är att det är otroligt viktigt att kika på leverantören av kompressorn.
Det finns ett stort utbud av kompressorer på den svenska marknaden. Därför är det extra viktigt att vara uppmärksam på vem leverantören är. Vi har med tiden erfarit att det är skillnad på att importera en kompressor från Kina eller från ett europeiskt land.
Vi håller oss därför idag till att endast förhandla kompressorer från Europa då vi därmed säljer kompressorer av hög kvalitet.
Om produkten
Leverantören kan vara avgörande för val av kompressor
Reno 50 L 2 hk-kompressorn väljs ofta av privata kunder på grund av den höga prestandan jämfört med det billiga priset.
Detta är ett obligatoriskt fält.